Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Příroda

Příroda v Tunisku


Fauna v Tunisku

Tunisko dromedár Když se mluví o fauně v Tunisku, tak většinu lidí napadne dromedár, který je doslova charakteristickým zvířetem pro pouštní krajinu. Co se týká velbloudů, kteří by žili samovolně, tak ti už bohužel na území Tuniska nejsou, jedině když některý neuteče svému majiteli. Každý velbloud má zkrátka svého pána. Mezi nejznámější zvířecí druhy, které žijí na území Tuniska, patří třeba varani, různí hadi, štíři, ale třeba také fenek a velké množství různého hmyzu. Jinak je třeba říct, že v Tunisku žije spousta zvířat, která jsou v ohrožení. Z tohoto důvodu zde bylo zbudováno několik národních parků, přesněji řečeno 8. Asi nejznámějším a nejvýznamnějším parkem je park s názvem Ichkeul. Ten se rozkládá v oblasti Bizerty a jeho rozloha činí úctyhodných 12 600 hektarů. Tento park je tak významný, že byl dokonce zařazen na seznam Unesco. Jinak v tuniských parcích naleznete dikobrazy, šakaly, rysy a nebo třeba takové želvy. Jinak se také na území Tuniska nachází zhruba 360 druhů ptáků. Uvidíte tady poletovat krásné sýkorky či ledňáčky, nicméně ve vzduchu se může snášet i pan ptactva orel. Velmi zajímaví a exotičtí jsou také plameňáci. Některé národní parky jsou pro veřejnost uzavřené. Jedná se třeba o národní park Zembra. Jinak takový národní park Bou Heuma slouží k tomu, aby byly do přírody navráceny ohrožené druhy zvířat. Jedná se o jakousi zvířecí nemocnici. Pokud se vydáte do přírody, tak si jistě nezapomeňte dlouhé kalhoty, jelikož setkání s různými štíry a dalšími brouky nejsou nikterak příjemnou záležitostí. V Tunisku lze potkat i pouštní lišku, které je ale třeba se raději vyhnout, jelikož je poměrně nebezpečná.

Flóra

Flóra v Tunisku je velmi rozmanitá. V severních oblastech Tuniska se rozkládají hory s krásnými zelenými loukami a lesy, ve vnitrozemí najdeme stepi a úrodnou půdu, která náleží rovinám a v jižní části Tuniska sídlí matka všech pouští Sahara a pustá krajina plná solných jezer a jezírek. V oblasti pohoří nalezneme krásné vřesy a lesy plné borovic. V nížinách panují ideální podmínky pro pěstování mnoha druhů ovoce. Tyčí se zde zejména pomerančovníky, citroníky, ale místní lidé zde také sklízejí meruňky, broskve, granátová jablíčka a nebo třeba mandle či fíky. Na polích se pěstují melouny, luštěniny či zelenina. Jinak zde také naleznete spoustu u nás velmi známého koření, které se dá dovézt domů jako zajímavý a netradiční suvenýr. Jmenujme alespoň mátu, vavřín či tymián. Na jihu Tuniska nalezneme blahovičník, který je v našich končinách znám jako eukalyptus a nebo třeba datlové palmy. Z květin musíme jmenovat alespoň jasmín, který je považován za národní květinu Tuniska a nebo třeba růže či lilie. Specifickou rostlinou se stal pouštní strom zvaný Růže z Jericha.

Podmořský svět

Podvodní svět je nesmírně bohatý a v moři nalezneme například langusty, murény, ale také třeba chobotnice či hejna sardinek, tuňáků či makrel.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Koggala Beach Hotel
strava: Polopenze
od: 17.10. 2013
délka pobytu: 12 dní
do: 28.10. 2013
hotel: Hotel & apartmány La Rotonda
strava: Plná penze
od: 12.6. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 19.6. 2013