Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Monastir

Monastir

Monastir Monastir leží u pobřeží Středozemního moře v oblasti Sahel. Nejbližší metropolí je město Sousse vzdálené 20 kilometrů. Do hlavního města Tunisu je to už cca 162 kilometrů. V Monastiru žije okolo 42 tisíc obyvatel. Jejich hlavní obživou je samozřejmě turistický ruch a poté rybolov.

Historie Monastiru

Mořeplavci Féničané na území dnešního Monastiru založili osadu s názvem Rous Penna. Za nadvlády Římanů byla přejmenována. Říkalo se jí Ruspina. Gaius Julius Caesar si zde vybudoval základnu při svém tažení do Egypta. Z Ruspiny se dochovalo minimum artefaktů.

V 8. století obsadili dnešní Monastir Arabové. Aghlábité zde postavili pevnost Ribat, která se jako jediná z celkem tří vybudovaných, dochovala až do současnosti. Tehdy Ribat sloužila jako pevnost rytířského řádu.

Po odchodu dynastie Fátimovců se Monastir stal svatým městem Muslimů. Monastir ovlivnil i pozdější příchod Španělů a poté Turků.

Památky v Monastiru

Pevnost Ribat se nyní využívá z části jako přírodní scéna a jako muzeum. K vidění jsou např. staré kúfské spisy, sbírka historických látek, keramika, miniatury, sbírka náhrobních kamenů s rytinami z 11. a 12. století. Navštívit lze i modlitební sály, které jsou v prvním patře pevnosti.

Milovníci filmů uvítají prohlídku zdejších filmových ateliérů, které jsou hned vedle pevnosti. Točil se zde film Dobyvatelé ztracené archy a Ježíš Nazaretský.

Další zajímavostí je mešita Zaouia de Saida. Hrobku Zaouia Sidi-Dhouib je možno navštívit v jedné z dalších pevností, z nichž se dochovaly jen zlomky.

Nedaleko Ribatu je velká mešita, která stojí v centru starého města - mediny. Hradby, které mešitu obklopují, pocházejí z 18. století. V každém rohu hradby je hranatá věž. Každá z věží má bránu a bohatě zdobená cimbuří.

V nové části města se nachází Bourguibova mešita. Ta byla postavena v roce 1963. K vidění je sál s 86 sloupy z růžového mramoru. Na západě se nachází vstup na hřbitov, který obklopují dva osmiboké pavilony.

Volný čas

Příjemná procházka je po kolonádě, která vede podél mořského břehu. Kolem města jsou i pláže, které vybízejí ke koupání.

Nadšení milovníci golfu zde mohou navštívit dvě golfová hřiště s 18 jamkami.

Kam dál?

- prohlédněte si zájezdy do Monastiru
- vydejte se na dovolenou se slevou do Monastiru

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Caribbean World Skanes
strava: All Inclusive
od: 12.9. 2013
délka pobytu: 15 dní
do: 26.9. 2013
hotel: CLUB CALIMERA ROSA RIVAGE
strava: All Inclusive
od: 17.5. 2013
délka pobytu: 16 dní
do: 1.6. 2013