Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Měna, ceny, nákupy

Měna, ceny, nákupy v Tunisku

Měna v Tunisku

Měnou, jíž se na území Tuniska platí, se stal takzvaný tuniský dinár. Ten pojímá 1 000 millímů. Samotné dinárové bankovky jsou vytištěny v hodnotách 5, 10 a 20 dinárů. Co se týká směny peněz, tak byste měli vědět, že v Tunisku existuje pouze jeden směnný kurz, který je diktován místní vládou. Takže pokud si budete rozměňovat peníze, tak vám odpadá ta starost, abyste hledali, kde se nacházejí směnárny či banky, ve kterých vám nabízejí ten nejlepší kurz. Pokud jste zvyklí platit pomocí platebních karet, tak můžete být poměrně klidní, jelikož v hotelech a každém lepším obchodě vám tyto karty bez větších problémů přijmou. Dejte si pozor hlavně na tu skutečnost, že v Tunisku je přísně zakázáno vyvážet a dovážet místní měnu. Pokud si směníte příliš mnoho peněz, tak je také musíte utratit, jelikož při odletu vám vymění maximálně 10 dinárů.

Ceny v Tunisku

Co se týče cen, tak je třeba se utvrdit v tom, že Tunisko není nikterak drahou zemí. Potraviny zde koupíte poměrně levně a turistická letoviska jsou velmi dobře zásobena. Jestliže udáme alespoň orientační ceny některých potravin, tak třeba takový pecen chleba vás bude stát v přepočtu velmi příjemných 10 korun. Pokud se rozhodnete, že si dopřejete šálek kávy, pak zaplatíte zhruba stejnou cenu jako za chleba. Potřebujete-li natankovat benzín, tak jeho cena je nižší než v České republice a pohybuje se kolem 20 korun. Jestliže si ani na dovolené neodpustíte nějakou tu cigaretku, tak krabička místního kuřiva vás vyjde zhruba na 30 korun. Pokud si budete chtít dát oběd v některých z restaurací, tak se připravte, že vás bude stát kolem 100 korun. Pivo vás bude stát v přepočtu 30 korun a rozhodnete-li se osvěžit třeba takovou místní zmrzlinou, tak zaplatíte také 30 korun.

Nákupy v Tunisku

Velmi levně nakoupíte v obou tuniských velkých obchodních řetězcích - jedná se o síť obchodů s názvem Magasín Général a Monoprix. Kromě potravin v těchto obchodech také nakoupíte třeba textil anebo různé užitečné předměty. Ovoce a zeleninu doporučujeme radši zakoupit v menších obchodech či na trzích, kde místní prodejci nabízejí mnohem čerstvější sortiment. Pokud se rozhodnete ke koupi obuvi anebo textilu, tak vězte, že tento tovar je poměrně kvalitní. Jinak by tomu mohlo být u různých cenností, kde vás na tržištích mohou podvést. Určitě si zajděte na místní trhy. Zdejší atmosféra je doslova kouzelná. Pokud budete chtít sehnat některé výrobky, tak se připravte na to, že budete muset smlouvat. Tunisané si bez tohoto zvyku nedovedou nákup ani představit. Z nejnakupovanějších suvenýru uvedeme alespoň hedvábné šátky, keramiku anebo třeba ptačí klece a jiné rukodělné výrobky.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Cesa Galaldriel - IT3550.10.1
strava: Bez stravy
od: 9.11. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 16.11. 2013
hotel: Ayodya Resort
od: 7.5. 2013
strava: Snídaně
do: 16.5. 2013
délka pobytu: 10 dní