Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Mahdia

Mahdia

Nádherné město s bohatou historií

Město Mahdia se rozkládá na skalnatém poloostrově při pobřeží Tuniska, leží jižním směrem od letoviska Monastir a jihovýchodně od Sousse. V Mahdie žije dnes zhruba 30 000 obyvatel.

Z historie Mahdie

Mahdia

Mahdia měla stejně jako mnoho dalších míst v Tunisku velmi bohaté dějiny. Historie tohoto města začíná již ve starověku, kdy toto město obývali nejprve bájní mořeplavci a obchodníci Féničané a po nich se zde usadili v rámci své provincie také Římané. Při arabských dobyvatelských nájezdech byla ovšem tato obec zničena.

Podle legendy byl zakladatelem města Mahdia kalif Al-Mahdí v roce 916, který si tento rok prý počkal na radu astrologů, kteří říkali, že se jedná o ideální čas. Za založení Mahdie nicméně považujeme oficiálně až rok 921, kdy toto město učinil již zmíněný kalif Abdallah al-Mahdi hlavním správním centrem oblasti Ifrgiye. Na počátku 10. století zde dochází k výstavbě dnešního historického centra města. Za vlády Fátimovců byla Mahdia dokonce hlavním městem celé země. Mahdia také sloužila jako velmi významný přístav a místo, kde se zpracovávaly odjakživa olivy. 11. století bylo velmi bohaté z hlediska stavění různých budov, vzniklo také dominantní opevnění kolem celého města. Mahdia je dodnes obehnána zdmi, které ji měly chránit před nájezdy nepřátel. Dobyvatelů se zde vystřídalo hned několik, řadili bychom mezi ně například Janovany a nebo Normany, kteří se snažili toto město dobýt. Sláva Mahdie jako takové pohasíná s odchodem dynastie Fátimovců, kteří si zbudovali svá hlavní sídla v Egyptě.

Medina

Do místní mediny se dostaneme obrovskou branou Skifa el Kahla, kterou nechal vybudovat právě již zmiňovaný Al-Mahdí v 10. století. Brána v minulosti sloužila jako jeden jediný vchod do samotného města a vstup byl povolen pouze těm, kteří patřili do královského dvora. Brána jako taková byla zničena roku 1554 Španěly, nicméně vybudována byla nová a na jejím místě se dnes nachází to pravé arabské tržiště. V městském muzeu uvidíte krásné památky z dob punských, římských, ale i křesťanských. Podívejte se na úchvatné mozaiky z El Djemu. Dámy si možná přijdou na své při prohlídce různých voňavek nebo lépe řečeno jejich obalů z barevného skla. Podívejte se ale také do islámské části, kde uvidíte nádherné ukázky umění týkajícího se hlavně kaligrafické výzdoby.

Za hradbami mediny na vás čeká na vrchol kopce, kde si budete moci prohlédnout nekropoli z dob punských, která je  druhá největší na celém území Tuniska (největší je k vidění v oblasti Kartága).

Mešity v Mahdii

Velká mešita byla založena již roku 921, obrovskou bránu používali výhradně členové kalifovy rodiny. Velká mešita musela být v 60. a 70. letech rekonstruována, i tak ale byly zachovány všechny prvky stavebního stylu dynastie Fatímovců. Naproti se nachází mešita Simena Hamzy a její styl vystavění je ryze turecký, hlavní budova má totiž tvar obdélníku a nechybí ani minaret. Vnitřní výzdoba je nicméně poměrně chudá a kromě několika velmi pěkných orientálních lamp zde toho moc nenalezneme.Samotnému městu doslova dominuje osmiboký minaret mešity Mustafy Hamzy, ta byla také vystavěna v 18. století, kdy v Mahdii vládli Turci.

Místní přístav

Přístav v Mahdii byl založen za dob fénických. V období vlády Fátimovců se právě díky němu stala Mahdia doslova jednou z námořních velmocí. Ve starověku tento přístav byl schopen pojmout zhruba 30 lodí.

Velmi zajímavým místem je pevnost Borj El Kebir, pochází z 16. století a byla vystavěna přímo na místě, kde kdysi stával kalifův palác. Pěkné je také okolí Mahdie, které nabízí velké množství míst, které nepochybně stojí za procházku, např. městečko Ksour Essaf nebo obec Salaktu.

Kam dál?

- prohlédněte si zájezdy do Mahdie
- vydejte se na dovolenou se slevou do Mahdie

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
strava: All Inclusive
od: 19.7. 2013
délka pobytu: 12 dní
do: 30.7. 2013
hotel: NOUR PALACE
od: 30.4. 2013
strava: All Inclusive
do: 7.5. 2013
délka pobytu: 8 dní