Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Historie

Historie Tuniska

Tunisko památky Oblast dnešního Tuniska byla osídlena již asi okolo roku 4000 před naším letopočtem, o čemž svědčí mnohé archeologické relikvie, které byly nalezeny v jeskyních v jižním Tunisku. Praobyvateli této části Afriky se stali Berberové. Mezi berberské kmeny řadíme například Tuarégy, kteří se usadili na Sahaře a dále třeba Kabyly, kteří žili na území dnešního Alžírska, či Kanárské ostrovy okupující Guanče.

Zhruba na konci druhého tisíciletí před naším letopočtem, konkrétně roku 1 100, připluli ke břehům Tuniska Féničané. Tito velmi vzdělaní mořeplavci a obchodníci začali na pobřeží Středozemního moře budovat své osady. V devátém století byla založena velmi významná osada Kart Hadašt, která se proslavila jako Kartágo. Samotným Kartagincům se začalo říkat Punové. Tento název vymysleli právě Féničané.

Kartágo postupem času získalo celkovou nadvládu nad většinou severoafrického území. V 7. století byl veškerý obchod pod kontrolou této významné mocnosti. Karthiságo jako takové bylo v podstatě jakýmsi městským státem, jenž disponoval državami na Sicílii, Maltě či Sardinii.

Ve 3. století před naším letopočtem, dochází k prvním konfliktu mezi Kartágem a Římany. Následné punské války trvají neuvěřitelných 128 let. Tyto války se pochopitelně proslavily hlavně zásluhou Hanibala, který převedl svá vojska přes Pyreneje až k Římu. Římané Kartágo jako takové ve třetí punské válce naprosto zdevastovali a začala jejich éra na území severní Afriky. Vytvořili zde provincii s názvem Africa proconsularis. Za nadvlády Římanů, která trvala zhruba 6 let, říše vzkvétala a vzniklo zde mnoho staveb. Právě v době římské zde bylo zavedeno i křesťanství. Římany vystřídali v nadvládě Vandalové a potom obyvatelé Byzantské říše.

Základním bodem v historii Tuniska se stává arabská epocha, která začala v 7. století. Právě Arabské obyvatelstvo vtisklo Tunisku tvář, kterou si tento stát v podstatě zanechal až do dnešních dní. Za nadvlády Arabů zde vzniklo mnoho krásných staveb, které velmi často obdivují turisté, jež sem přijedou. Jinak Tunisko si ještě prošlo tureckou etapou a poté se stalo koloniální mocností Francouzů. Právě tehdy se zde usadila samotná francouzština jako druhý národní jazyk. Jinak na území Tuniska ještě stihli ve 2. světové válce vpadnout Italové. Nezávislost získalo Tunisko po dlouhých a vyčerpávajících bojích až roku 1956. Francie však v Tunisku vyklidila pozice až o šest let později po dlouhých jednáních. Dnes je Tunisko jednou z nejstabilnějších zemí severní Afriky.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Marco Polo Korčula
strava: Polopenze
od: 27.4. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 4.5. 2013
hotel: Abba Sants
od: 16.5. 2013
strava: Snídaně
do: 19.5. 2013
délka pobytu: 4 dny