Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Djerba » Guellala

Guellala

Název Guellala odpovídá velmi zajímavé starobylé hrnčířské osadě, kterou nalezneme na jižní straně ostrova Djerba. Jestliže máme být přesnější, tak tato vesnička se rozkládá zhruba 15 kilometrů od Houmt Soukhu. Jak již bylo řečeno, rozlohou velmi malá obec se proslavila jako jakási královna hrnčířského umění na celém ostrově Djerba. Hrnčířské povolání je v podstatě jedním z nejstarších řemesel, jimiž se lidé na ostrově kdy živili. Předávalo se a předává se z generace na generaci a dnes zde můžeme spatřit opravdu původní techniku výroby místní keramiky. Celé Středozemí proslulo výrobou keramiky, nicméně tato vesnička zůstala podnes jakýmsi skanzenem, kterých už není mnoho. Z původních 400 hrnčířů zde dnes zbyla pouze asi třicítka těchto umělců, nicméně ti nezapomněli nic ze svého řemesla a vyrábějí tradiční nádoby, které se nazývají gargoulettes. Tyto nádoby se dříve používaly, a dnes ještě také zřídka slouží, k lovu chobotnic. Vůbec samotné techniky lovu těchto velmi mrštných mořských živočichů se zachovaly v podstatě od starověku, kdy samotný ostrov Djerba osídlili starověcí kolonizátoři Féničané.

Keramika z vesnice Guellala je typická zejména žlutým podkladem. Na něm jsou velmi často zobrazovány motivy, které mají jedno velké pojítko, a tím jsou jejich geometrické tvary. Většinu jsou tyto tvary doplněny různými motivy figur, které bývají obvykle vyhotoveny zelenou barvou. V dnešní době spočívá obživa hrnčířů hlavně v tom, že všechny své výrobky dělají v otevřených dílnách tak, aby ne ně při práci veškeří turisté, kteří sem zavítají, viděli. Ostatně jsou to právě turisté, kteří sem jezdí velmi často pro tuto krásnou keramiku. Nejčastěji v jejich nákupních taškách uvízne keramická maketa velblouda, který má v podstatě dva otvory. Slouží jako jakýsi šejkr. Když se do něj z jedné strany naleje třeba voda a z druhé olej, tak se tyto dvě tekutiny uvnitř perfektně promísí a pak vylejou jakoby tlamou velblouda. Pokud se ptáte, jak je to možné, tak se to pravděpodobně asi nikdy nedovíte, jelikož jde o výrobní tajemství. Nicméně pokud jste opravdu zvědaví, tak uvnitř velblouda se nachází jakási přepážka vyrobená z olivového dřeva.

V roce 2001 otevřeli v této krásné hrnčířské osadě muzeum, ve kterém je umístěna spousta místních tradičních výrobků. Pokud budete unavení, tak před budovou muzea můžete posedět ve velmi pěkné kavárně, která zde byla zbudována.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Domina Coral Bay Oasis
strava: All Inclusive
od: 17.6. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 24.6. 2013
hotel: Rezidencia Il Tulipano
strava: Bez stravy
od: 14.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 21.9. 2013