Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Djerba

Djerba

Djerba je ostrov, který se rozkládá v oblasti Středozemního moře a jeho rozloha činí celkových 520 km2. Když vezmeme v potaz správní členění, tak je Djerba součástí Tuniska. Jedná se vlastně o největší ostrov, který se nachází na celém severním území Afrického kontinentu. Kdybychom se měli zmínit o počtu obyvatel, tak těch zde žije přibližně něco kolem 120 000. Ideální destinací pro turisty ze všech koutů světa se Djerba stala také díky tomu, že zde bylo vybudováno mezinárodní letiště a velmi dobrá infrastruktura.

Djerba Na Djerbě můžete očekávat velmi příjemné klima, které je v průběhu roku poměrně konstantní. Přijet sem můžete téměř kdykoli v průběhu roku a uvítá vás slunečné počasí. Slunce zde svítí 320 dní v roce. Ideální dobou, kdy přijet na Djerbu je léto, jelikož vás určitě nestihne ani žádná přeháňka. Teploty se zde pohybují kolem 28 stupňů Celsia. Na jaře jsou teploty o něco nižší, ale takových 25 stupňů také není k zahození, obzvlášť když se k tomu přidá krásně rozkvetlá okolní příroda, tak není opravdu co řešit. V zimě zde ke koupání není, nicméně toto období je doslova ideálním pro prohlídku různých pamětihodností, které Djerba skýtá.

Kdybychom se měli zastavit u historie ostrova Djerba, tak určitě začneme v 9. století před naším letopočtem, kdy k břehům Djerby dopluli bájní mořeplavci Féničané. Ti zde založili své osady již v roce 814 před naším letopočtem. Po období velké Kartágské říše na Djerbu přicházejí Římané, kteří zde založili svou provincii s názvem Africa. Ta byla jednou z nejbohatších v celé Římské říši. Po rozpadu Římského impéria se k moci nad územím dnešní Djerby dostali Germánové a Vandalové. Další období jsou ve znamení nadvlády Byzantské říše a poté Arabů. Právě tento národ zde zavedl poměrně masovou arabizaci a tato epocha se stal velmi důležitou. Velmi přínosným obdobím pro celý ostrov se stala epocha, kdy na Djerbě vládla dynastie Hafsovců. Ti byli schopni ustálit celou ekonomiku ostrova a Djerba začala pět prosperovat. Jinak v dalších letech došlo k tomu, že se vracely různé etnické skupiny, mezi něž řadíme třeba muslimy anebo také Židy. Po Arabech přicházejí na Djerbu Osmanští Turkové a po nich dynastie Husajnovců, jež proslula doslova stavebním boomem. Posledním obdobím nadvlády cizího národa se stalo stejně jako v celém Tunisku období nadvlády Francouzů. Nezávislost získala Djerba, stejně jako celé Tunisko, v roce 1956.

Co se týká dopravy na Djerbu, tak ideální volbou je využití některého z letů, které zde pravidelně létají. Jinak se sem dá dostat i pomocí trajektu, nicméně doprava je to poměrně komplikovaná a zdlouhavá.

Pokud se budete potřebovat přepravovat po samotném ostrově, tak můžete využít třeba autobusů, které jsou velmi levné a jízdné vás vyjde v přepočtu na jednu korunu za ujetý kilometr. Pokud využijete taxíkové dopravy, tak zaplatíte mnohem vyšší cenu, konkrétně kolem deseti korun. Taxíky také provozují speciální službu, která spočívá v tom, že vám budou ochotni udělat okružní cestu po celém ostrově. Ta stojí zhruba něco kolem 40 tuniských dinárů a je opravdu velmi zajímavá. Využít můžete přepravy pomocí tradiční louage, nicméně ty jsou poněkud dražší než autobusy. Půjčit si také můžete vlastní auto. Je třeba ale říct, že cestování na vlastní pěst po Djerbě je malinko nebezpečné, jelikož místní lidé se řídí jakýmisi pravidly, v nichž se v podstatě nedá vůbec vyznat. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek francouzských pravidel, která jsou v podstatě také velmi chaotická. Půjčovny naleznete ve všech větších turistických centrech. Samotný nájem auta je poměrně nákladný.

K tomu, abychom lépe poznali Djerbu, je třeba si také něco málo říct o místních obyvatelích. Ti jsou charakterizováni jako velmi klidní lidé, kteří jsou ochotní a vstřícní vůči turistům. Nejdůležitější pro ně je rodina, pro kterou by udělali všechno na světě. Mluví arabsky a také francouzsky, ale nebojte se, s těmi, kteří jsou zaměstnáni ve státních službách, se jistě domluvíte i anglicky. Jinak jedním z hlavních magnetů Djerby se staly různé pamětihodnosti, jimiž je ostrov doslova poset. Za všechny mluví třeba nejstarší mešita Houm Souk a nebo třeba mešita El Ghorba. Jinak velmi pěkné jsou také místní pláže, které skýtají nespočetné množství aktivit. Pokud se vám bude chtít, tak si můžete vyjet třeba katamaránem za rybářským dobrodružstvím a nebo se vydat za některými adrenalinovými sporty. Mezi ty řadíme například jízdu na vodních lyžích a nebo na nafukovacích banánech. Jinak si také u břehů ostrova Djerba můžete vyzkoušet třeba paragliding a nebo parasailing. Pokud máte raději suchozemskou zábavu, pak se vydejte na výlet. Ten můžete absolvovat třeba na sedle velblouda či koně. Rozhodnete-li se potápět, tak si určitě užijete krásné pohledy na podvodní říši v čele s velkým množstvím druhů různých vodních hub.

Kam dál?

- zjistěte si aktuální počasí a předpověď na Djerbě
- aktuální zájezdy na Djerbu
- zájezdy na poslední chvíli na Djerbu

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Miramar Petit Palais
strava: Polopenze
od: 30.8. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 6.9. 2013
hotel: Riu Palace Royal Garden
strava: All Inclusive
od: 7.6. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 14.6. 2013