Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Bizerta » Utika

Utika

Utika je starověké město, které mnozí považují za vůbec první kolonii, kterou založili Féničané na území severní Afriky. Utika leží v severovýchodní části Tuniska, v místech, kde řeka Medjerda odtéká do Středozemního moře. Jestliže budeme přesnější, tak tato obec se nachází zhruba 30 kilometrů pod hlavního města Tunisu. Město Utika bylo založeno v roce 1 100 mořeplavci a obchodníky Féničany. Nicméně je třeba říct, že podle některých archeologických nálezů se doba jeho založení datuje až do 8. století před naším letopočtem. Utika se proslavila hlavně v období druhé punské války, kdy zde Hannibal svedl velkou bitvu s římskými legiemi. Jinak Utika se jako jedno z prvních měst podvolilo Římanům, čímž získala velmi výsadní postavení v rámci velké Římské říše na území severní Afriky. Město pod nadvládou Římanů doslova vzkvétalo a stalo se dokonce hlavním městem celé provincie. Problém byla ale v tom, že se městečku začalo vzdalovat moře a jeho strategická poloha byla velmi ohrožena.

Roku 439 jej dobyli Vandalové a od tohoto období se stává poměrně nevýznamnou obcí. Arabové si tohoto města také nijak zvlášť nehleděli a nikterak se jej nenažili obnovit.

Dnes nalezneme na území Utiky zbytky římských staveb a zříceniny různých prastarých budov. Podívat se také můžete do místního muzea, přestože spousta relikvií byla převezena do muzea La Bardo nacházejícího se na území hlavního města.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Les Asters - FR7358.100.16
strava: Bez stravy
od: 28.12. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 4.1. 2014
hotel: Villa pieni koivusaari - FI1000.601.1
strava: Bez stravy
od: 28.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 5.10. 2013