Navigace: Cestování » Průvodce » Tunisko » Bizerta » Národní park Ichkeul

Národní park Ichkeul

Pokud se vydáte jihovýchodním směrem z Bizerty, tak narazíte na Národní park Ichkeul, který rozkládá asi 25 kilometrů od tohoto města. Pro přesnější orientaci, z dalších větších měst, které se nacházejí nedaleko národního parku, jmenujme města Mateur a Menzel Bourguiba. Ta jsou vzdálena od tohoto přírodního skvostu zhruba 15 kilometrů.

Národní park Ichkeul se stal největším národním parkem na území celého Tuniska. Co do velikosti, celé plocha na níž se park rozkládá, činí 128 km2.

Co se týká jeho krátké historie, tak ta začíná již někdy ve 13. století. Právě tehdy sloužila tato oblast jako velmi významná honitba známé tuniské vládnoucí dynastie Hafsidů. V roce 1891 se park začíná dostávat pod správu státu, který si upevňuje jeho vlastnictví dalšími smlouvami a roku 1926 již spadá celé jeho území do majetku Tuniska. To začíná uvažovat o ochraně této oblasti. V roce 1979 se stává součástí seznamu kulturního a přírodního dědictví Unesco. O pár let později je tato biosferická rezervace zpřístupněna široké veřejnosti.

Kdybychom se měli dostat k popisu parku, tak ten je tvořen dvěma velkými jezery. Tím prvním je jezero Ikcheul, které zabírá asi 50 km2 a jeho vody jsou sladké. Za druhé jezero považujeme jezero Bizertské, jehož vody jsou slané. Toto jezero je po většinu roku propojeno s mořem díky říčce, která odtud odvádí vodu. V období sucha nicméně tato řeka vysychá. Mimo samotná jezera na území národního parku najdete také různé močály a mokřiny. Celým parkem se také táhnou hory, jejichž nejvyšší vrchol má nadmořsko výšku pohybující se kolem 500 metrů nad mořskou hladinou.

Největším magnetem celého parku je velmi rozmanitá a bohatá zvířecí říše. Národní park Ichkeul je v podstatě úplně nejvýznamnější rezervací, kterou mají k dispozici ornitologové. Kdybychom se měli alespoň zmínit o počtu ptáků, kteří zde mají svá hnízdiště, tak vězte, že je jich na 180 druhů. Z těchto druhů převažují hlavně vodní ptáci. Z nejznámějších zástupců jmenujme třeba čírku úzkozobou či slípku modrou. Vidět ale také můžete pána celé ptačí říše orla, který sídlí vysoko v horách. Velmi zajímavá je také populace plameňáků, kteří zde taktéž hnízdí. Co se týká dalších zvířat, tak je třeba také zmínit muflony, vydry, dikobrazy, šakaly anebo třeba suchozemské želvy.

Z flóry, která poskytuje domov těmto zvířatům převažují olivovníky a krajina je porostlá jak jehličnatými, tak i listnatými lesy.

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Baan Krating Khaolak
strava: Snídaně
od: 26.8. 2013
délka pobytu: 13 dní
do: 7.9. 2013
strava: All Inclusive
od: 15.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 22.9. 2013